Türkiye’nin İnovasyon Şampiyonu Mir Ar-Ge

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve uluslararası yönetim danışmanlığı firması A.T. Kearney’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk inovasyon geliştirme programı InovaLIG’te Mir Araştırma ve Geliştirme A.Ş. “İnovasyon Kaynakları” kategorisinde “2015 Türkiye İnovasyon Şampiyonu” seçildi. 5 farklı kategoride değerlendirilen Mir Araştırma ve Geliştirme A.Ş. , 488 firma arasından elemelere tabi tutularak ilk 3 firma arasına girdi ve jüri karşısında sunum gerçekleştirdi. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen İnovasyon haftası kapsamında düzenlenen törende Mir Ar-Ge kategorisinde birinci oldu ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. İbrahim MİRMAHMUTOĞULLARI ödülü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.

Araştırma ve Geliştirme Koordinatörümüz Dr. Zafer Gemici düşüncelerini şöyle dile getirdi. “Bu yıl ikinci kez katıldığımız bu yarışmada birincilik ödülünü almanın gururunu yaşıyoruz. Geçen yıl ikinci olmuş, buruk bir sevinç yaşamıştık. Ancak, teknoloji yönetimi ve inovasyon konusunda sürekli olarak kendini yenileyen ve sıra dışı uygulamalara imza atan, alanında Türkiye’de tek olan firmamız bu yıl yapılan değerlendirmede hak ettiği yere ulaşmıştır. Değerlendirmeler sonucunda Mir Araştırma ve Geliştirme A.Ş. tüm kategorilerde de “inovasyon şampiyonları”ndan çok daha yüksek puanlar almış olmasına rağmen kategoriler arasında en yüksek puanı almış olduğu “inovasyon kaynakları” kategorisinde finalist olmuş ve ödül kazanmıştır. Esasen bu kategoride bir ödül almak bizi fazlasıyla sevindirmiştir. Zira teknoloji geliştirmek, inovatif olmak için uygun ekosistemin oluşturulması gerekmektedir. İnovasyon Kaynakları kategorisi kurumların bu altyapılarını ölçen bir kategoridir. Kurumumuzun en yüksek puanı bu kategoride almış olması gelecekte çok daha özgün, inovatif sonuçların alınması potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunu gösteren, buna ışık tutan bir sonuçtur.

İnsan kaynağı ve bilginin en önemli varlık olduğunun bilincinde olan ve bu kaynakları sayesinde öne çıkan kurumumuzda gelecekte çok daha başarılı işler yapacağımıza dair inancım tamdır. “Bilgiyi yöneten, geleceğe yön verir” mottosuyla yolumuza devam edeceğiz.”

Araştırma ve Geliştirme Koordinatörümüz çalışma ve yol arkadaşlarına, aynı zamanda TİM’ e teşekkürlerini şu şekilde iletti. “Bu ödülde pay sahibi olan değerli çalışma ve yol arkadaşlarımı canı gönülden kutluyor, onlara teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca bu ve buna benzer etkinliklerle Ar-Ge’ye inanan ve kendini bu alanda geliştiren kurumların isimlerinin duyurulmasında rol alan TİM ve diğer kurumların yetkililerine de teşekkürü bir borç bilirim.”

Gemici, “Bir ülke ya da kurumda bir konu eğer en üst seviyede sahiplenilirse başarıya ulaşılır. Ülkemizi yöneten başta Cumhurbaşkanımız, başbakanımız ve ilgili bakanlarımızın “teknoloji” ve “inovasyon” konularındaki sahiplenmeleri bizi fazlasıyla motive etmektedir.” diyerek sözlerini tamamladı.

“Fikrine Güvenen Gelsin” sloganı ile Mir ArGe Türkiye’ nin geleceğini kaybetmesine seyirci kalmıyor. Beyin gücüne karşı beyin gücünü teşfik etmek için proje, buluş ve yeni fikirleri destekliyor. “Sadece kendi teknolojisini üreten ülkeler bağımsızdır.” düşüncesi ile Mir ArGe, kampanya ile beyin göçüne dur diyerek Türk insanının beyin gücünü teşvik etmeye devam ediyor. Tüm fikir ve projelerle başvuruda bulunabilinen kampanya kapsamında uygun görülen fikir ve projeler, Mir ArGe tarafından desteklenecek. Destek verilen projeler, fikir sahibinin patent başvurusu yapması sağlanarak yasal açıdan da koruma altına alınacaktır. Web sitemiz üzerinden (Beyin Göçü Kampanyası Başvuru Formu)başvurularınızı yapabilirsiniz.